Nášivka zdravotní záchranné služby
Nášivka zdravotní záchranné služby se konkrétně odkazuje na ambulance, záchranáře, organizace první pomoci, včetně policejních a hasičských sborů vzhledem jejich paralelním rolím první pomoci. Původcem nášivky jsou válečné evakuace jednotek z prvních linií během americké občanské války za nezávislost a napoleonských válek. Proto má nášivka stále trvající vojenskou funkci a význam.
Ačkoliv vzhledem k vojenským záchranným službám má nášivka téměř 200 let, vytvoření civilní nášivky (ve Velké Británii) je přímo spojené se založením Národní zdravotní služby v roce 1946. Zákon o záchranných službách nařídil vytvořit okresní a lokální záchranné služby, které jsou základním kamenem pro moderní záchranný systém Velké Británie. Existovalo 142 záchranných sborů, než v roce 1973 prošel systém reorganizací. Tyto sbory byly dále konsolidovány a jejich počet zredukován v letech 2006 a 2012, kdy byly zároveň rozšířeny jednotlivé oblasti působnosti sborů.
Některé nášivky se dizajnem vrátili k Červenému Kříži, logo záchranných sborů z první světové války, a zahrnují společnosti, které jsou v provozu víc jak půl století. Jejich dizajn spojuje původní skautské nášivky s vojenským stylem a funkčností. Nášivka obsahuje i lékařskou hodnost nebo certifikaci osoby, která nášivku nosí. Taktéž odkazují na hodnost v hierarchii jako je kapitán nebo velitel posádky.
Britské nášivky svým dizajnem zobrazují heraldickou symboliku, je standardizovaný a oproti americkým nášivkám je méně komplikovaný. Například nášivka skotského záchranného sboru zobrazuje korunu nad štítem se svatoondřejským křížem. Taktéž jsou populární nášivky s hadem kolem tyče – Caduceus (Hermova hůl), vztahující se k legendě o Asklépiovi a zlaté větvi. Nejvýznamnější v dizajnu je úroveň certifikace osoby nesoucí nášivku. Tyto prvky jsou důležité pro identifikaci osob a jejich roli v nouzové situaci.
Nášivky mohou mít červený kříž, vztahující se k organizaci Mezinárodní Červený Kříž, obzvlášť během války. Tento znak je odvozený od švýcarské vlajky. Je známý jako „Řecký Červený Kříž“ a byl schválený v Ženevě v roce 1863. Použití symbolu červeného kříže na bílém poli (ve velké Británii známý taktéž jako svatojiřský kříž) sahá až k první křížové výpravě. Původně symbolizuje někoho, kdo složil křižácký slib a byl přijat mezi Templáře. V osmanské říši, v roce 1875, byl poprvé použit červený půlměsíc, který je používaný záchrannými sbory v islámských zemích. Organizace Červeného Kříže přijala v roce 2005 symbol červeného krystalu.
Nášivky pro záchranné sbory jsou vyráběny a nabízeny mnoha organizacemi, jako například Stadri Emblems, The Emblem Authority, Safety Store a Siegel’s Uniforms. Většina těchto společností vznikla nedávno, v druhé polovině 20. století. Pouze firma Siegel´s má svůj vznik v roce 1897.
Mezi všechny společnosti, vzpomenuté v tomto článku, se řadíme i my. Nášivky pro záchranné sbory je možné objednat i u nás.
Mohlo by Vás zaujímat: Kvalitní návrh pro zákazníky
Nový způsob brandingu textilu